Don Bosco megérkezett!

Don Boscónak, a 19. század szent nevelőjének életrajzában vissza-visszatérő jelenet, hogy valahová megérkezik. Megérkezik, hogy segítse a fiatalokat, munkatársakat gyűjtsön maga köré, közösséget formáljon. Pedagógiájának alapja az együttműködés és a szeretet, mely nélkül minden fejlődés lehetetlen. Eszköze a jelenlét, a szerető odafordulás és a vidámság, ezekkel formálja tanítványait, erre hívja a segítőket, akiket megszólít.

Amióta az első oratórium – a szalézi szellemiség sajátos tere – megnyitotta kapuit, és elindult Don Bosco műve, az egész világon terjed a szeretetteli nevelésnek ez a formája, mely nem büntetni akarja az elkövetett rosszat, hanem megelőzni. Bár azóta jó 150 év telt el, az üzenet és a módszer ma is aktuális. Mert ma is kell, hogy a nevelők barátságos és biztonságos környezetben foglalkozhassanak a rájuk bízottakkal. Ma is szükség van a szeretetre, mely által növekedhetünk a jóban; ami irányt mutat a több, az igazabb, az emberibb felé; támogatja a fiatalok önszerveződését, felelősségre és örömre tanít.

Don Bosco sosem ígért könnyű, problémamentes életet követőinek, sem változást, mely varázsütésre bekövetkezik; „csak” munkát ígért és mennyországot. Munkát, azaz lehetőséget arra, hogy vele tevékenykedjenek, s ennek révén kibontakoztassák a bennük lévő tehetséget, s embertársaik szolgálatába állítsák erejüket. És mennyországot, vagyis olyan célt, amiért érdemes megküzdeni a fáradtsággal, a jelentkező nehézségekkel.

Ezzel a szándékkal és ígérettel érkezik most ide, Tordasra is Don Bosco a Segítő Szűz Mária Leányai Don Bosco Nővérek által, akik 2018. szeptember 1-jétől a Sajnovics János Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola fenntartói lesznek.

Czompó Melinda, Szalézi Munkatárs